wtorek, 2 lipca 2013

Obudź swoją kreatywność. Dagmara Gmitrzak - Wydawnictwo SensusTytuł: Obudź swoją kreatywność
Podtytuł: Jak aktywować twórczy potencjał umysłu
Autor: Dagmara Gmitrzak
Wydawnictwo: Sensus
Stron: 200
Seria: Charyzma

Wspaniała książka z dziedziny psychologii transpersonalnej, bardzo pozytywna, otwiera oczy na pewne sprawy i raduje serce.  Widać że autorka „kroczy ścieżką” swoich własnych rad i nie tylko pisze, ale też daje bardzo pozytywny przykład (napisała już 5 książek - w tym jedną o czakrach, prowadzi warsztaty i szkolenia dla firm).

Czytając Obudź swoją kreatywność  można pobudzić swój uśpiony potencjał. W książce poruszane sa zagadnienia takie jak: traktowanie człowieka holistycznie (!), czakry, afirmacje, fizyka kwantowa, relaksacja, medytacja, wizualizacja (rewelacyjne ćwiczenia na „rozmowę” z własnym sercem, odkrycie pragnień serca”), psychologia Junga czy twórczość Clarissy Pincoli Estess. Książka jest pełna inspirujących cytatów oraz prostych do zastosowania ćwiczeń czy autorefleksji.


Książka podzielona jest na trzy części. Pierwsza z nich traktuje o kreatywności i tworzeniu.  
W każdym z nas drzemie potencjał, każdy z nas w dowolnym momencie życia, może się wsłuchać w siebie i odkryć swoje prawdziwe powołanie (choć im wcześniej tym lepiej). Autorka wprowadza nas w świat „twórczego myślenia”, definiuje  pojęcia takie jak twórca, kreatywność, samorealizacja, stan flow. Rozdział ten dotyka takich zagadnień jak czakry, duchowość, wewnętrzne dary, ego (silne i słabe), huna, medytacja. 
To w tej części znajdują się najbardziej inspirujące ćwiczenia (m.in. poszukiwanie wewnętrznych darów serca). Ta część jest najbardziej odkrywcza, najciekawsza i bardzo dobrze, bo stanowi niemal połowę książki. 

Druga część zaś zatytułowana jest Poznaj lepiej samego siebie, można tu poczytać o różnych rodzajach inteligencji oraz przypisanym im zawodom - jest tu wyodrębniona inteligencja duchowa (!). Można poczytać o typach osobowości Junga. Jest rozdział poświęcony naszemu wewnętrznemu dziecku czy wewnętrznemu krytykowi. Ta część okraszona jest licznymi ćwiczeniami i inspirującymi cytatami. Pojawia się tu zagadnienie człowieka renesansu (znane nam wszystkim ze szkoły), Pani Dagmara pisze, że są na świecie ludzie o licznych zainteresowaniach (sama do nich należy) i to wcale nie oznacza, że trzeba się ograniczać tylko do jednej dziedziny (nawet jeżeli te pasje są sprzeczne), gdyż może to powodować wewnętrzne spięcie i dodatkowy stres, wręcz przeciwnie można te pasje pogodzić. Mamy tu bardzo ciekawy rozdział: co w twórczości jest najważniejsze dla ciebie, traktuje on o czakrach - w zależności od tego, która z nich pracuje najsilniej, będzie „nas ciągnęło” do innego rodzaju twórczości, będzie nam zależało na czymś zupełnie innym. 
Dla przykładu: gdy silnie jest rozwinięta czakra serca, wówczas danej osobie będzie najbardziej zależało na pomocy innym, na inspirowaniu innych, to może być wolontariusz czy tzw. dawca, może pracować za free, zaś człowiek z silnie rozwiniętą czakra korony, realizuje się w duchowości, odkrywania kosmiczne prawa, dąży do duchowego spełnienia i realizuje najgłębsze pragnienie swojego serca, zdaniem autorki taki człowiek to duchowy artysta, to co robi na co dzień wypływa z głębokiej potrzeby jego duszy.

Cześć trzecia, najmniej obszerna, traktuje o etapach twórczości, można tu znaleźć informacje o synchroniczności (!), Pani Dagmara porównuje fazy tworzenia do faz pór roku (bardzo pomysłowe), pisze o blokadach które mogą się pojawić, dostajemy tu "gotowca" w postaci 30 sposobów na aktywację naszego twórczego potencjału.

Na deser „Złote prawa twórczości”, które można tez ściągnąć w formie mp3 z podanej strony.


Książkę polecam wszystkim, szczególnie tym, którzy mają problem z kreatywnością, z wydobyciem na światło dzienne "prawdziwego siebie", z wyborem drogi życiowej czy zawodowej, książka dla ludzi którzy nie realizują się np. w pracy, czują się wypaleni, nic ich nie cieszy. Książka dla zakompleksionych, nie asertywnych i nieśmiałych - pokazuje że najwyższy czas uwierzyć w siebie i w swoje możliwości. Idealna dla ludzi, którzy chcą lepiej poznać siebie. Autorka wspomina w swej książce wiele innych pozycji książkowych oraz inspirujących nazwisk (super dla moli, bo potem można doczytać).   

Czytając tę książkę, miałam sen, opisany jest na drugim bloguOcena 5/6 a 5 oznacza

Za te niezwykle inspirująca i pozytywną książkę dziękuję wydawnictwu


3 komentarze:

  1. Kochana właśnie takiej książki szukałam, dziękuję za wyczerpującą recenzje;)

    OdpowiedzUsuń
  2. wędruje na listę "do przeczytania" :)

    OdpowiedzUsuń