sobota, 13 lipca 2013

Kundalini. Boska energia w Twoim życiu - Cyndi Dale - recenzja
Tytuł: Kundalini
Podtytuł: Boska energia w Twoim życiu
Autor: Cyndi Dale
Ilość stron: 300
Oprawa: miękka
Format: A5
Wydawnictwo: Studio Astropsychologii
Rok wydania: 2013
Czym jest kundalini? Mówiąc najprościej, to energia, nasza osobista/duchowa moc,
która przedstawiona jest w postaci węża. Chcecie wiedzieć więcej o kundalini?
Rewelacyjna książka pani Dale, krok po kroku wprowadzi Was w świat, duchowej energii Kundalini, wyjaśni Wam jasno i czytelnie czym jest kundalini, jak z nią pracować, jak ją rozbudzić i jakie z tego płyną korzyści.

Książka składa się z dwóch obszernych części. Pierwsza z nich „Przebudzenie w światłości”, obejmuje przebieg procesu rozbudzenia kundalini, opisuje dolegliwości z jakimi można się spotkać, reakcje fizyczne i psychiczne naszego ciała, dostajemy porady - co wtedy robić, jak się zachować. Poznajemy dary, jakie możemy osiągnąć budząc kundalini. Dostajemy krótką lekcję historii na temat wed czy tantry, poznajemy terminy prana, apana, vyana, udana, samana. Autorka opisuje dokładnie czakry, czyli nasze ośrodki energetyczne, ale nie ogranicza się do 7 czakr (system zachodni), opisuje aż 12 czakr. Dowiadujemy się, jak się pozbyć blokad (granthis) z czakr i jakie to niesie za sobą korzyści.  Następnie mamy bardzo ciekawy rozdział, poświęcony samemu procesowi przebudzenia kundalini, autorka wyróżnia: brak rozkwitu (kundalini śpi, to stan przeciętny zwykłego szarego człowieka), mieszanie (energia bardzo powoi się rozbudza, zaczyna krążyć), pobudzenie (czakra się odblokowuje i to właśnie tu, trzeba zacząć „pracować” nad nią), wyzwolenie (kundalini opuszcza czakrę i wspina się wyżej). Dowiadujemy się tu, jak może wyglądać to przebudzenie, na co zwrócić uwagę, dostajemy opis przebudzenia kundalini u innych osób (aczkolwiek autorka zaznacza, że ilu ludzi na świecie, tyle różnych doświadczeń przebudzenia kundalini). Bardzo dokładnie opisana jest każda czakra (aż 12). Warto wspomnieć, że dla autorki proces budzenia kundalini jest darem, który każdy może osiągnąć, nawet chrześcijanin (kundalini to nic innego, jak katolickie dary ducha świętego). W tej części poznajemy też „awarie” i problemy jakie możemy napotkać w owym procesie, dostajemy informację jak odróżnić problemy życia codziennego czy dolegliwości zdrowotne od energii kundalini. Kolejny rozdział: pielęgnacja wspinającego się kundalini, różne sposoby oczyszczania (m.in. mantry, mudry, medytacja), joga i inne techniki wspomagające kundalini. Rozdział piąty, czyli co mów nauka o energii kundalini (m.in. teoria kwantowa, biochemiczna, hormonalna, elektryczna).

Część druga „Życie z wężem. Kundalini w niebiańskim życiu” obejmuje praktyczną pracę z energią kundalini: medytacje (m.in mamy tu bardzo ciekawą medytację z każdą czakrą z osobna, gdzie ją wykonywać, jak ją wykonywać), jogę, praniczne oddychanie, wizualizację, mantry, asany, mudry. Mamy tu wiele ćwiczeń do zastosowania. Poznajemy kamienie szlachetne przyporządkowane czakrom.
Jest też wątek dotyczący ajurwedy i naszej osobistej doshy. Wpływ diety na czakry, czy ćwiczeń, naszej aktywności fizycznej oraz nawyków. Mamy dwa rozdziały, jeden poświęcony tyko dla kobiet, drugi tylko dla mężczyzn.  W tej części poznajemy tantrę i kundalini związków. Na zakończenie kundalini i jej wpływ na naszą duchowość.

Dodatki: słowniczek.
Oczywiście mamy tez bibliografię, przypisy (ciekawe strony internetowe) oraz notkę o autorce Cyndi Dale.

Książka jest bardzo wartościowa, praktyczna i ciekawa. Traktuje o kundalini, czakrach, jodze, mudrach, zawiera bardzo ciekawe ćwiczenia. Czytałam ją stosunkowo długo (w porównaniu z każdą inną książką jaką recenzowałam do tej pory), myślę że wynika to z tego, że musiałam „przetrawić” wiedzę w niej zawartą, jest ona bardzo skondensowana (niemal każda strona, to informacja dla mnie nowa). Ta książka pomoże każdemu, ona rozkłada kundalini na czynniki pierwsze, pozwala zrozumieć tę energię w sposób jasny, prosty i klarowny.  Bardzo mi się podobało, że autorka nie wywyższa specjalnie tej energii, ona dla pewnych osób jest naturalna (tyko nie każdy się na nią otwiera czy potrzebuje tego przebudzenia), bardzo podobało mi się zdanie: „Gdy kundalini rozkwita, jesteśmy zupełnie inną osobą, ale prowadzimy to samo życie”. Autorka daje też bardzo prostą radę „odczuwajcie” i nie wątpcie w swoje własne odczucia. Co więcej mamy tu czarno na białym, sam proces budzenia się jest ciekawy, może być trudny, ale on jest tyko wstępem do czegoś większego, do rozwijania naszych osobistych darów, po przebudzeniu kundalini czeka nas równie ciężka praca.

To moja pierwsza pozycja książkowa na temat kundalini, polecam bardzo gorąco!

Ciekawe, w dniu w którym zaczęłam czytać książkę, wypożyczyłam dziecięcą książeczkę a na jej okładce był wąż, aż się uśmiechnęłam pod nosem, bo czytając Kundalini-Cydni Dale, córeczka przybiegła właśnie z tą książką z wężem na okładce, prosząc o poczytanie ;)

Ocena 6/6 
Bardzo dziękuję wydawnictwu:

Książkę można kupić (aktualnie w promocji) tu: 

 

2 komentarze: