niedziela, 9 czerwca 2013

8 Kielichów - co mi pokazała do tej pory, czyli znaczenie w praktyce

New Aura Soma Tarot


Osoba:

Ktoś kto nie umie usiedzieć w miejscu, goni światem. Podróżnik, badacz, wędrowiec, pielgrzym, ktoś kto działa nieszablonowo, wciąż tęskni za czymś innym niż ma. Dosłownie, dla niego "trawa jest zawsze bardziej zielona gdzie indziej", tam gdzie go nie ma. 
Człowiek w tej karcie sam nie wie czego chce lub wciąż zmienia swe pragnienia. W negatywnie "gna go" gdzieś, jest zbuntowany, szuka swojego miejsca w świecie, wyprowadza się z domu czasem ucieka. Czasem karta pokazuje osobę skłonną do uzależnień lub leczącą się. To może być sygnifikator osoby "po przejściach". 
Karta może pokazać kogoś kto odcina się od rodziny, ich poglądów na życie i kroczy swą drogą. Na co dzień cichy i bardzo spokojny człowiek, który zachowuje dystans do świata, niechętnie dzieli się z innymi, lubi samotność. 


W tej karcie zazwyczaj wypada mężczyzna (często dojrzały mężczyzna, po 35tce). To może być osoba, która jako dziecko dorastała w pewnych "sztywnych ramach" a w momencie usamodzielnienia ucieka w świat, jak najszybciej chce się usamodzielnić, być na swoim. 
To poczucie wyobcowania wśród najbliższych, czasem dosłownie - ucieczka od najbliższych. To ktoś, kto kroczy własną ścieżką nie interesuje go wyścig szczurów, bardzo ważny jest dla niego rozwój duchowy, rozwijanie siebie (swoich zainteresowań, zdolności, ciągłe poszukiwanie czegoś więcej), to może być wolnomyśliciel - nic go nie ogranicza (poza tymi, których ma "pod skrzydłami" np. dziećmi, rodzicami potrzebującymi opieki, to dla niego priorytet i obowiązek, ale każdą wolną chwilę poświęca na rozwój siebie, pragnie wzrostu swojej duszy).
 
Uczucia:

Ktoś kto nie czuje się szczęśliwy tu i teraz. To trochę takie "zostawcie mnie wszyscy w świętym spokoju, mam dość".  Silne uczucia między ludźmi, ale pomimo tego - oddalanie się od siebie z bólem serca lub przeciwnie - wypalenie się uczuć, utrata zainteresowania, czasem dosłownie odejście, separacja, rozwód - coś się nieodwołalnie kończy. To też falowanie uczuć, zamieszanie, zmienne decyzje, niepewność emocjonalna, ktoś i chce i nie chce jednocześnie, ale jest gotów "ruszyć dalej" w nieznane.  Uczuciowa ucieczka, wycofanie, dezercja, rozczarowanie tym co się ma.

Związki:

Pełne bolesnych przeżyć, bardzo często ochłodzenie uczuć, oddalenie emocjonalne i fizyczne. Chwilowe poszukiwania "gdzie indziej", bo w związku czegoś brak, czas "przejściowy" który potem może się okazać tylko złym snem. To moment "przejścia" w związku. Czasem rozczarowanie, ktoś oczekiwał czegoś innego a tego nie dostał lub nie do końca dostał to co chciał. Przy odpowiednich kartach (np. Kapłanka, Księżyc), karta może pokazać zdradę czy romansowanie, uczucie do kogoś innego, wymykanie się z domu, ucieczkę w ramiona innej osoby. Karta na związki wypada dwojako, może pokazać chwilowe oddalenie, rozstanie też, na jakiś czas (tydzień, miesiąc) z możliwością powrotu, to separacja. Ludzie w tej karcie nie palą mostów za sobą. 8 jako nieskończoność - rozstania i powroty. Karta może pokazać związki na odległość. Druga odsłona tej karty (przy odpowiednich kartach), to rozstanie na zawsze, odejście, rozwód. 
Karta może pokazać wczesne wejście w dorosłe życie i obowiązki (np. nieplanowana ciąża) lub spóźnioną prawdziwą miłość, czasem prawdziwe uczucie do kogoś, ale bardzo niesprzyjające okoliczności zewnętrzne, z czegoś trzeba będzie zrezygnować.

Wydarzenia:

Niestabilność i zmiany, niespodziewane okoliczności, trudny okres w życiu człowieka. Odejście od kogoś lub czegoś, emocjonalnie wyczerpanie, trudne i bolesne odejście, pożegnanie, czasem śmierć (przy odpowiednich kartach). Wspólne drogi się rozchodzą, zmiana planów, zmiana "poruszania się" i pójście inną drogą. 
Ucieczka od trudnej sytuacji, ktoś chce choć przez chwilę poczuć się inaczej, to pragnienie zmiany. 
Tajemnicza wyprawa w nieznane. Dosłownie wyjazd w Andy, wyjazd do miejscowości turystycznej, ale nie obleganej przez tłumy, raczej wyjazd w miejsca nam nieznane lub o nietypowej porze roku np. zimą. 
Ucieczki z domu (bo w domu źle się dzieje), wagary, ucieczki "emocjonalne", wyprowadzenie się, wyjazd. 
Utrata pracy, zwolnienie, odrzucenie, czasem przejście do innej pracy lub na emeryturę. Poszukiwanie nowego miejsca w świecie, zmiana perspektywy, dążenie do czegoś nowego. 
W tej karcie często pojawiają się niespodziewane sytuacje i okoliczności. 
Wyjazd w nieznane, zmiana miejsca zamieszkania, zaproszenie, nowa oferta wiążąca się z wyjazdem lub pewnym wyrzeczeniem. Poszukiwanie ofert pracy. 
Uroczystości rodzinne (często z tortem - urodziny), komunia, imprezowanie. 
Czasem trudny powrót do domu - a'la syn marnotrawny. 
Bardzo poważna decyzja dotycząca naszego życia (ot chociażby pozbycie się złych nawyków np. żywieniowych). 
Poszukiwanie pracy, często połączone z wyjazdem z domu rodzinnego czy z podróżą do innego miasta/kraju. Wyjazd na studia do innego miasta lub dojazdy, do pęd do kształcenia się i doświadczania, poznawania. 
W sprawie sądowej apelacja, wyjście na wolność (jak ktoś jest w areszcie, w więzieniu).

Wydarzenia w karatach dnia:

Pojawiają się niespodziewanych okoliczności, dzień w którym zrobimy coś nietypowego dla nas. Zboczenie ze szlaku czy ze znanej ścieżki/ulicy. Pójście mniej uczęszczaną drogą. Rozdzielenie się grupy np. jedna osoba zbacza ze ścieżki i idzie inną drogą. Odesłanie kogoś gdzieś indziej lub nas odeślą np. po dodatkowe dokumenty itp. Będziemy coś "odrywać" - dosłownie (bo to karta "oderwania") np. ulotki, karteczki, numery telefonów ze słupów. Obejrzenie ostatniego odcinka serialu (połączone z oczekiwaniem na nowy sezon). Wymykanie się z domu lub podróż danego dnia.  Spotkanie kogoś, kogo dawno nie widzieliśmy.

Miejsca:

Dziekanat, przystanki, miejsce w którym nie przebywamy za długo. Spływ kajakowy, miejsca i tereny górzyste. Miejscowości turystyczne, szlaki i ścieżki w lesie (ale schodzenie z wydeptanych ścieżek, wyruszenie nieuczęszczaną drogą), miejsca przez które "przechodzimy" dosłownie lub w których jesteśmy w ciągłym ruchu. Miejsca w których są zabytki, karta pokazuje miejsca wypoczynkowe, ale zwiedzanie we własnym zakresie (nie pójście za tłumem). 
Gastronomia, szczególnie zamawianie "na wynos". 
Czasem karta może pokazać miejsce odizolowane (izolatka, szpital, dom za miastem, wysokie góry) lub dążenie do miejsca gdzie jest cisza i spokój.   
Detox, leczenie szpitalne. Miejsca w którym "dojrzewamy" lub odnajdujemy cząstkę siebie. Czasem miejsca niegościnne, gdzie nie chcemy przebywać - szukamy czegoś lepszego gdzieś indziej.

Zdrowie:

Karta może pokazać apatię, depresję (brak zainteresowania światem rzeczywistym), skłonności samobójcze (bo tu i teraz jest bardzo źle), skłonności do "ucieczek", uzależnienia. Czasem przewlekłe choroby, do starości lub trudne do wyleczenia, nawracające.

Seks:

Bardzo często odwracanie się plecami, unikanie seksu, brak seksu lub problemy seksualne np. impotencja. To może być osoba o niestandardowej orientacji seksualnej.

Rada:

Zawsze masz wolny wybór, to Twój czas by się odnaleźć. Nie bój się wyruszyć w poszukiwaniu nowego. Pamiętaj że w życiu nic nie trwa wiecznie, nie bój się zmian, zmień nastawienie, zmień sposób działania bo obecny nie przynosi efektów. 
Odrobina elastyczności czy kompromis nie zaszkodzi, jeśli pytasz o kogoś - daj mu odetchnąć. Należy ci się chwilowy odpoczynek od kogoś/czegoś, jeżeli czujesz że przez chwilę chcesz pobyć sam, to tak zrób, ale nie zamykaj sobie furtki.

Ostrzeżenie:

Nie uciekaj, nie odwracaj się plecami by się skryć, to strata czasu. Doceń to co masz pod nosem, bo czasem ucieczka od problemów nie pomaga a wręcz mnoży problemy.

Zawód:

Wędrowny, przemieszczający się, związany z ruchem (np. kierowca) lub przeprowadzkami. Dosłownie "praca w rozjazdach", sportowiec (kolarstwo). Marynarz, żołnierz, pilot. Praca w gastronomii, w turystyce (mamy powierzchowny kontakt z ludźmi, co dzień widzimy nowe twarze), praca na stanowisku urzędniczym. Czasem brak pracy, poszukiwanie, moment zmiany pracy, konieczność szkolenia.

Moje sny i medytacje.

Przekroczyć rubikon. Odlot (w znaczeniu gdy mówi się o kimś że ma odlot"), utrata kontroli, afekt, podróż szamańska, czasem branie narkotyków lub picie - jako ucieczka od świata. Usłyszałam "ucieczka z tonącego statku", nic nas już tu nie trzyma i "The hard part", trudna cześć zadania jest na naszych barkach, to my mamy zrobić decydujący krok.

Inne:

Ostatnie namaszczenie, banicja, skazanie na śmierć, samobójstwo. 
Życie na krawędzi, na krawędzi światów (sny świadome, mistyczne doświadczenia). 

Przypominam że każdy może nieco inaczej widzieć kartę 8 Kielichów.

7 komentarzy:

 1. Trudna jest ta karta do "przepracowania":-/ zawsze gdy mi się pojawiała na pozycji otoczenie to ktoś odchodził..
  Ciekawe jest to co napisałaś o karcie dnia z tym oddzieraniem czegoś:) nigdy nie zwróciłam na to uwagi.. Musze bardziej przypilnować moje dzienne rozkłady:-P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam wrażenie, że akurat ta karta wypada archetypowo, nie ma z nią większych problemów w rozkładach..

   Usuń
 2. Witam, mam pewien problem z odczytaniem tej karty. Postawiłam 3 karty za, przeciw i rada. Wyszło: Sprawiedliwość, 9 Buław i 8 Kielichów. O ile potrafię odczytać znaczenie za i przeciw i przełożyć je na swoje życie, tak mam problem z kielichami. Spytałam, czy powinnam zacząć działać i powiedzieć X o uczuciu do niego. Muszę dodać, że jestem w stałym, "wypalonym" związku z innym mężczyzną. Czy to ochłodzenie uczuć, oddalenie odnosi się do X czy właśnie to na niego skierują się te silne emocje i zrobienie czegoś na zasadzie "raz kozie śmierć"? Ostatnio w większości moich pytań wypadają mi same karty bramy.. Prosze o pomoc

  OdpowiedzUsuń
 3. Zadałam kartom pytanie czy to definitywny koniec związku i wyszła mi 9 buław, 8 pucharów i 10 monet. Wydaje mi się, że przez tą dziesiątkę na końcu odpowiedź brzmi niestety "tak", czy mam rację?

  OdpowiedzUsuń
 4. A mnie jako branża kojarzy się najmocniej z przemianami. Z salonem spa, kosmetycznym, fryzjerskim, to pragnienie zmiany i próba osiągnięcia tego poprzez fizyczną zmianę, która nie zawsze jest taka jak chcemy. Jest to szybka zmiana...

  OdpowiedzUsuń
 5. 8 pucharow jeśli wychodzi co facet ukrywa to Znaczy że smutek?

  OdpowiedzUsuń