poniedziałek, 28 listopada 2011

4 Buław i Westa/Hestia (westalki, prytanejon)

Westa/Hestia, najstarsza siostra Zeusa. Niewiele jest mitów o niej, gdyż nie włączała się do życia na Olimpie, ale jest jedną z najważniejszych bogiń. Każda rodzina miała w domu ołtarz dla Westy – ognisko.  Każda rodzina, miała świątynię Westy w swoim domu.

Westa/Hestia była boginią ogniska domowego a więc i rodzin …karta bardzo kojarzy mi się z 4 Buław.

4 Buław bardzo często wypada mi na małżeństwa z dzieckiem/dziećmi, ale gdzieś obok na horyzoncie, czai się osoba trzecia. 

Na karcie mam kobietę (westalkę), ubraną w czerwoną, lejącą szatę do stóp, przed nią plonie ogień ofiarny, kształt paleniska – koło – symbolizuje kulę ziemską. Za nią świątynia lub tzw. Prytanejon. Ołtarze Westy, były zarówno w domach, jak i przed domami, czy obok murów miast. R Graves pisze: „Starożytna Europa nie znała bogów. Wielką boginie uważano za nieśmiertelną, niezmienną, wszechwładną. (…) Najstarszym ośrodkiem społecznym było ognisko domowe w jaskini lub chacie. Dlatego pierwszą ofiarę w obrzędach publicznych zawsze składano w Grecji Hestii. Hestia jako jedyna nie zasiadała na Olimpie, nie dlatego że nie mogła.. ona nie chciała siedzieć przy zwaśnionym stole."

 Westa jest tez patronką gości, suplikantów, gromadziła ludzi i społeczności wokół siebie i chroniła. (Suplikant to dawniej ktoś, kto prosił o coś, błagał). W Rzymie poświęcona jej była okrągła świątynia na Forum Romanum (jak na karcie za kobietą). Co ciekawe, w pierwotnej, najstarszej wersji ognia strzegły 4 kapłanki/westalki (karta ma numer cztery), potem było ich 6 a nawet 8.

Hestia to miłująca pokój bogini, która w wojnie i sporach nigdy nie brała udziału.. smuciła się tylko, załamywała ręce.

Karta wypada mi na fajne, szczęśliwe rodziny, ale wypada też na możliwość romansu i ten romans często jest na płaszczyźnie emocjonalnej, czy umysłowej, są spotkania, uśmiechy, miłe gesty, rozmowy.. ale romans niekoniecznie jest „skonsumowany”. Hestia/Westa jest dziewicą, jeden z mitów mówi, że zapałał do niej uczuciem Priap. Pewnego razu gdy bogini zasnęła, postanowił ja posiąść. (Priap, był synem Dionizosa i Afrodyty, był obdarzony ogromnymi genitaliami, to ogrodnik, zawsze ma przy sobie nożyce (może symbolizować mężczyznę, który chce uwieść kobietę i metaforycznie przeciąć nożycami "węzeł małżeński"). Nie udaje mu się jednak gdyż Hestia się budzi (tak jak kobieta w 4 Buław się „przebudza” (albo bogini patronka "zadziała") i nagle dostrzega niebezpieczeństwo utraty rodziny, rozbicia fajnego związku.. 

Generalnie czy był seks, czy nie było relacja (z potencjalnym kochankiem) się rozpada ze względu na "dobro rodziny" któregoś z nich… Piszę tutaj tylko o związkach, w których jest czteroosobowa rodzina i kochanek/kochanka na horyzoncie…


Jak widać Hestia/Westa, czuwa nad opieką rodzin, jest tez boginią radości domowej i szczęścia rodzinnego, boginią dzielenia się, "zrzeszania" ludzi przy stole, darmowych posiłków. Jest patronką sierot i zaginionych dzieci.

Ognisko Westy płonęło przed budynkiem znanym jako Prytanejon. To informacje z Wikipedii: Prytanejon był nie tylko centrum administracyjnym miasta, stanowił także jego centrum duchowe, gdzie znajdował się, symbolizujący wspólnotę obywateli, ołtarz Hestii i wieczny ogień.
W Atenach prytani początkowo urzędowali i spożywali wspólne posiłki w prytanejonie usytuowanym na północ od Akropolu, a potem przenieśli się do okrągłego Tolosu na agorze.
W prytanejonie urzędował archont eponim i tu właśnie czasami zbierał się trybunał efetów pod przewodnictwem archonta basileusa. W prytanejonie, prytani spożywali wspólnie posiłki na koszt państwa. Niektórzy znaczniejsi cudzoziemcy i zasłużeni obywatele również byli tam żywieni. Prytanejon był także miejscem przyjmowania oficjalnych delegacji przez cywilnych i religijnych włodarzy miasta. Budynku prytanejonu ateńskiego nie udało się dotąd w sposób bezdyskusyjny zlokalizować, znane są jednak pozostałości takich obiektów w innych miastach starożytnej Grecji.”

Co do obu bogiń, źródła sprzecznie podają mity na ich temat, w jednych książkach są porównywane, w innych się różnią znacznie.
Dodatkowe informacje (jeżeli ktoś jest zainteresowany):


Vesta z talii Goddesse&Sirens  

  
Mythic Oracle

1 komentarz:

  1. Karta idealnie zinterpretowana.
    U mnie oznaczała sytuacje , gdy facet ze strachu przed deklaracja małżeńską postanowił zniszczyć zwiazek zaraz po zareczynach. Tnz najpierw sie oswiadczyl a potem zwiatpil .Wiedzial ze jest atrakcyjny. W tym czasie mial swietny kontakt z kolezanka ktora znal z przeszlosci . Wyczula I wykorzystala sytuacje Postanowila mu wyznac uczucia . Prowokowala na milion sposobow. Facet ostatecznie zerwal znajomosc I wrocil z podkulonym ogonem do swojej Pani z bukietem ròż I przepraszal na kolanach za swoj paniczny lek przed slubem Nagle zapragnal miec rodzinie. I dojrzal.

    OdpowiedzUsuń