sobota, 19 lutego 2011

Karta Świat symbolicznie

Initiatory Golden Dawn

Na karcie najczęściej jest naga kobieta, która unosi się  nad ziemią, w kręgu, w obydwu dłoniach trzyma laskę.. W czterech rogach symbole: człowieka, orła, byka i lwa (symbolicznie 4 ewangeliści).
Inna interpretacja - astrologiczna, mówi o cherubinach, związanych z czterema tzw. znakami stałymi w astrologii:
- Lew (znak stały żywiołu ognia),
- Orzeł - Skorpion (znak stały żywiołu wody, który niegdyś symbolizowany był przez orła, ponieważ człowiek-skorpion podobnie do orła może wznieść się na wyżyny ducha),
- Człowiek - Wodnik (znak stały żywiołu powietrza)
- i Byk (znak stały żywiołu ziemi).

Lew, Skorpion, Wodnik i Byk to mistrzowie w swoich żywiołach zodiakalnych.
Postacie na karcie symbolizują jedność 4 żywiołów + siłę ducha.

Symbolikę związana z cherubinami widać też w wyobrażeniach tajemniczych sfinksów: lwie łapy, skrzydła ptaka, twarz człowieka i tułów byka.

Z Wikipedii: Cherubiny to potężne nadprzyrodzone istoty, stojące bardzo wysoko w hierarchii bytów, znajdujące się często w bezpośredniej bliskości Boga. Biblia, która wzmiankuje o cherubach około 100 razy, przedstawia je zazwyczaj jako ogromne, hybrydowate istoty o orlich skrzydłach, ludzkich twarzach i tułowiu na poły lwa, na poły wołu. Cherubiny to strażnicy gwiazd stałych, niebiańscy kronikarze i dawcy wiedzy. Mają pełnię wiedzy, pełnię mądrości i poznania.
Prorok Ezechiel w swej wizji Bożego Tronu ujrzał w jego pobliżu cztery cheruby. Każdy z nich miał po dwie pary skrzydeł: "Gdy szły, słyszałem poszum ich skrzydeł jak szum wielu wód, jak głos Wszechmogącego, odgłos ogłuszający jak zgiełk obozu żołnierskiego. Ich całe ciało – plecy, ręce, skrzydła, u wszystkich wypełnione były oczami."
Według niektórych teologów, cheruby zarządzają światem materialnym. Pismo Święte dodaje, że cheruby pełniły także funkcje strażników ogrodu w Edenie, gdzie strzegły drzewa życia – po wygnaniu stamtąd pary pierwszych ludzi. Znajduje to pewną analogię w ogromnych posągach skrzydlatych wołów o ludzkich twarzach, strzegących wejść świątyń i pałaców w Mezopotamii.


Znaki stałe, w których pozycja Słońca ustala zapoczątkowaną porę roku, charakteryzuje wytrwałość, cierpliwość i pewna niechęć do zmian.


Sacred Rose Tarot

6 komentarzy:

 1. Jak zwykle pięknie opisałaś kartę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj przydadzą się te opisy :)

  Na mojej karcie jest mężczyzna i to ubrany i trzyma kulę ziemską w dłoniach ^^
  Chyba muszę sobie opisywać odnośnie swojej talii konkretnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak.. wydaje mi się, że karty w talii mogą mieć nieco inny wydźwięk.. np. mężczyzna który trzyma w dłoniach kulę ziemską kojarzy mi się, że ma "świat" w swoich rękach (należy do niego), wszystkie drogi stoją przed nim otworem ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękny blog:) Fajnie się czyta. Myślę, ze jeszcze nie raz tu zajrzę a i dorzucę co nieco od siebie
  Pozdrawiam
  Rene

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję Rene i zapraszam do podzielenia się swoim zdaniem :))))

  Pozdrawiam ciepło,
  Ola.

  OdpowiedzUsuń