niedziela, 23 stycznia 2011

Królowe a typ temperamentu według Hipokratesa

Hipokrates wyróżnił 4 typy temperamentu: choleryk, sangwinik, melancholik i flegmatyk. Poniżej moje skojarzenia z królowymi w tarocie, oczywiście każdy może mieć nieco inne odczucia.. ;P

czym jest temperament - to układ cech osobowości, pewne wrodzone właściwości, reakcje na bodźce pochodzące ze świata zewnętrznego.

Tytułem wprowadzenia, wyobraźmy sobie 4 dziewczynki w klasie, każda ma do wyboru jedną z ról:

- reżyser, ewentualnie kierownik zespołu - to Królowa Mieczy
- rola pierwszoplanowa - to Królowa Buław
- praca za kulisami, przygotowanie wystroju sali, kostiumy - to Królowa Kielichów
- rola widza - to Królowa Monet

Każda z dziewcząt reprezentuje określony temperament i tak:


Królowa Mieczy to Choleryk - ona będzie rządzić zespołem. To kobieta czynu, porywcza, urodzona przywódczyni. Nazwano ją "Ta która Nadaje". Jest pracowita, lubi dominować, rozkazywać, ma bardzo silną wolę i potrafi ją narzucać innym.. Wypowiada się zwykle jasno i konkretnie.. przeważnie niezbyt lubiana. To kobieta inteligentna i silna psychicznie, często wybucha, ale równie często potrafi być opanowana i trzyma nerwy na wodzy.. zdarza jej się reagować gwałtownie i agresywnie, szczególnie gdy wzbudza Coś w niej silne uczucia.. Często ukrywa swoje emocje, wynika to z obawy (nie chce być zraniona) Pragnie uznania, lubi dominować, mieć ostatnie zdanie..

 Królowa MieczyKrólowa  Buław to Sangwinik - ona będzie grała główną rolę.  Jest aktywna, wesoła, zwraca na siebie uwagę. Uśmiechnięta, skora do pomocy, uwielbia towarzystwo, ma dużo energii, entuzjazmu. Potrafi zaskoczyć, inspiruje do działania, lubi się podobać więc dba o siebie i swoje ciało. Uważa że jest równie ważne co dusza. Jest "otwarta" na propozycje i przebojowa. Jest szczera, mówi co myśli. Pragnie uwagi i pochwały, lubi być doceniona :)

 Królowa BuławKrólowa Kielichów to Melancholik - ona będzie odpowiedzialna za stronę wizualną i twórczą przedstawiania. Jest uczuciowa, wrażliwa, kreatywna. Kobietka marzyciel, refleksyjna.. uwielbia tworzyć. Nieodporna na krytykę i czasem przewrażliwiona, lubi być perfekcyjna w tym co robi. Bardzo artystyczna dusza, utalentowana ale krytyczna w stosunku do siebie. Tolerancyjna, wyrozumiała, wybaczająca, pomocna. Szuka wrażliwej duszy, ludzi o podobnych poglądach czy zainteresowaniach... 

 Królowa Kielichów


Królowa Monet - Flegmatyk - zrównoważona, typ obserwatora, spokojna, dokładna. Świetnie pasuje do Królowej Monet która chętnie obejrzy piękną sztukę czy dobry film..  Wysiłek fizyczny nie jest jej mocną stroną , lubi się otaczać pięknymi rzeczami. Jest solidna, można jej zaufać, jest cierpliwa, dba o siebie i swoich najbliższych. Umie z mieszkania stworzyć prawdziwy i ciepły dom. Dobra mama i żona, dyskretna, raczej unika sporów.
Pragnie szacunku i lubi mieć święty spokój, najważniejszy jest dla niej dom, rodzina i poczucie bezpieczeństwa, dobrobyt.

 Królowa Monet

Oczywiście nie ma tak, że jesteśmy tylko jednym typem, jesteśmy "wymieszani", np. w miłości pokazujemy się w królowej kielichów, w przyjaźni w królowej Buław itd.. w zależności od pytania i sytuacji.. i to jest zupełnie normalne ;P5 komentarzy:

 1. Oluś - świetnie napisane :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ciekqwy pomysl, mnie tez sie bardzo podoba i pomocny tekst

  OdpowiedzUsuń
 3. "Oczywiście nie ma tak, że jesteśmy tylko jednym typem, jesteśmy "wymieszani", np. w miłości pokazujemy się w królowej kielichów, w przyjaźni w królowej Buław itd.. w zależności od pytania i sytuacji.. i to jest zupełnie normalne ;P"


  .......Ale czasem zupelnie nie potrafimy sobie z owym "wymieszaniem" poradzic.....
  Dziekuje za ten i inne posty a Twoj blog jest...rewelacyjny, raz jeszcze dziekuje i wspanialego tygodnia zycze!

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję, jest mi bardzo bardzo miło :)

  OdpowiedzUsuń