niedziela, 15 stycznia 2012

Moc - przełamywanie barier

Kirke
Dziś kończy mi się tydzień medytacji z kartą Moc ....  znów miałam sen.. tym razem Moc objawiła się jako przełamywanie barier i schematów.. samego snu nie będę bardzo dokładnie opisywać, generalnie w klasie szkolnej była tzw. ofiara, chłopiec od którego wszyscy się odsuwali, nikt nie chciał z nim siedzieć.. to ja we śnie przełamałam barierę i usiadłam z nim w ławce, wszyscy patrzyli na mnie jak na dziwaka.. a potem zaczęli traktować go jak normalnego chłopca.. czyli Siła jako przełamywanie barier, schematów.. lodów, wyciągniecie ręki do kogoś, odwaga przekonań (ten chłopak, zrażony poprzednim negatywnym doświadczeniem, też nie był taki potulny jak baranek) Siła jako cierpliwość, duża empatia w pewnym stopniu gotowość do cierpienia (jakby nagle on odtrącił lub zaatakował, agresje skierował bezpośrednio na mnie)..

Black Cat Tarot
Część druga, zgubiłam książkę z biblioteki.. . ale absolutnie tego nie ukrywałam, poszłam do Pani i przyznałam się "do winy" czyli Siła, jako wewnętrzna odwaga, przyznanie się, stanie twarzą w twarz z "problemem", udźwignięcie na barkach, branie odpowiedzialności za swoje czyny..

Generalnie, można to uogólnić.. karta Moc, pojawia się w sytuacjach "trudnych" czy nawet kryzysowych, w których należy wykazać się dużą silą wewnętrzną czy wewnętrznym przekonaniem,  że nasze działanie jest słuszne, nawet jeżeli nie jest zgodne z zachowaniem "większości" (jakaż to inna bezbronna kobieta podeszłaby do lwa i w dodatku zamknęła mu paszczę.. heę?) ktoś z boku uznałby ją za "głupią"...


Siła, to poniekąd ciało posłuszne temu, co pragnie duch.. 
... wojownik wewnętrzny w każdym z nas ...

Lew, jako zwierzę mocy, mówi o braterstwie, silnych więzach, odwadze, energii, współpracy.
Lew mówi, że należy odnaleźć w sobie siłę i być wiernym swym przekonaniom. To bardzo dostojne i szlachetne zwierzę.  Lew rządzi naszym sercem (karta Moc odpowiada temu narządowi w organizmie) .... nie bez powodu istnieje związek frazeologiczny lwie serce (ktoś odważny .... w bardzo niezwykły sposób).
Z natury bardzo czujny, ale nie skory do ataku. Lwia grzywa to symbol solarny, lew często był przedmiotem czci, upatrywano się w nim bóstwa. W religii chrześcijańskiej symbolizuje św. Marka - ewangelistę. Lew jako symbol jest umieszczany na herbach (heraldyka), jak również na kołatkach do drzwi (według Feng Shui to jeden ze strażników wrót, nie dopuści "wroga" do przekroczenia progu) czy jako element tronu (szlachetność, dostojność) czy nóg łóżka (namiętność).
Moc - można porównać do męstwa jednej z czterech cnót kardynalnych.
"Męstwo polega na umiejętności podjęcia dobrej decyzji mimo niesprzyjających uwarunkowań, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Cnota męstwa czyni zdolnym do stawienia czoła próbom i narażenia się na nieprzyjemne konsekwencje, w imię wyższych wartości. Można wyróżnić męstwo fizyczne, uzdalniające do stawienia czoła cierpieniu czy niebezpieczeństwa śmierci, a także męstwo moralne, którym można wykazać się wobec możliwości hańby, zgorszenia czy zniewag."
(źródło)"Męstwo jest cnotą moralną, która zapewnia wytrwałość w trudnościach i stałość w dążeniu do dobra. Umacnia decyzję opierania się pokusom i przezwyciężania przeszkód w życiu moralnym. Cnota męstwa uzdalnia do przezwyciężania strachu, nawet strachu przed śmiercią, do stawienia czoła próbom i prześladowaniom. Uzdalnia nawet do wyrzeczenia i do ofiary z życia w obronie słusznej sprawy."  (źródło)

W jednej z moich ulubionych książek (Ikonologia - Cesare Ripa) Męstwo jest przedstawione jako mężczyzna w złocistej szacie, w prawej dłoni dzierży berło z wieńcem laurowym, u lewego boku jest lew, który czule "obejmuje" łapą mężczyznę. Jak wiadomo wieniec z liści laurowych jest wiecznie zielony.  Mężczyzna na karcie robi wszystko, by "zawsze mieć czyste sumienie".
Lew "głaskany" przez mężczyznę pokazuje, że prawdziwą odwagą wykazuje się ten człowiek, który potrafi sobie zjednać serca ludzi "okrutnych i dzikich" poprzez działanie łagodnością i delikatnością.

Mitologicznie kojarzy się z Sekhmet - boginią lwicą (Jung do niej często wracał w swoich pracach, niestety u nas w polskiej literaturze jest cząstkowo wspomniana)
Już raz się z nią zetknęłam w wizualizacjach (klik)
Poniżej obraz, który nieco przypomina "wizję" Crowley'a, on tę kartę nazwał Lust - Żądza

Wiliam Blake


Lust

2 komentarze:

 1. Dobry wieczór.Proszę o interpretację kart. Podoba mi się pewien chłopak i zrobiłam na niego rozkład o jego wierności, jeszcze nie jesteśmy razem, ale z rozkładu dużo widać, proszę o interpretację:
  1. Śmierć odwrócona
  2. Moc odwrócona
  3. V różdżki
  4. Królowa Pentagramów
  5. IX mieczy
  6. Gwiazda
  7. X mieczy
  8. Najwyższy Kapłan
  9. Walet mieczy
  10. Księżyc odwrócony

  OdpowiedzUsuń
 2. hej.. pomagam interpretować rozkłady, ale odpłatnie.. cennik tu:
  http://tarotmojapasja.pl.tl/Strona-startowa.htm

  jak się zdecydujesz - pisz na tarotmojapasja@gmail.com
  jak nie, wrzuć rozkład na forum, "dobre dusze" pomogą zinterpretować, sama tak zaczynałam :P

  Pozdrawiam :)
  Ola

  OdpowiedzUsuń